Vanhusten viikolla nousee monesti esille kysymys, kuka on vanhus, minkä ikäinen voi osallistua viikon tapahtumiin?
Monesta ihmisestä tuntuu pahalta, kun joku sanoo heitä vanhukseksi, vaikka he elävät elämänsä parasta aikaa. Vanhustyön keskusliitto järjesti vuonna 2023 kyselyn, millä nimellä yli 65-vuotiaat haluaisivat itseään kutsuttavan. Eniten kannatusta sai seniori, ikäihminen tai iäkäs. On olemassa 80-vuotiaita, joitten toimintakyky vastaa 20- vuotiaita ja on olemassa paljonkin nuorempia, jotka tarvitsevat jatkuvaa huolenpitoa. Biologinen ikä on aina eri, kuin kronologinen ikä. Erikoisin määritelmä vanhuudelle oli mielestäni tekoälyllä: ”Keski-ikää seuraava viimeinen ikäkausi ennen kuolemaa”. Kyllähän me kaikki muistamme, että kun olimme teinejä, niin kaikki yli 35-vuotiaat olivat ikäloppuja ja heitä ei kannattanut ottaa vakavasti, koska tuntui, että kohta he kuolevat.
Nykyään ihmiset elävät vanhemmiksi. He tietävät mikä merkitys on ravinnolla, elämäntavoilla ja lääketieteen ja terveydenhuollon kehitys on johtanut siihen, että vakavatkin sairaudet huomataan ajoissa ja pystytään auttamaan ajoissa. Vaikka ihmisen toimintakyky alkaa heiketä, kun solut eivät enää uudistu sitä vauhtia kuin nuorempana, voi elämäntavoilla paljon vaikuttaa asiaan. Terveellinen ravinto, liikunta, riittävä uni ja sosiaalinen kanssakäyminen toisten ihmisten kanssa pitävät mielen ja ruumiin hyvässä kunnossa.
Nykyään puhutaan paljon vanhusten yksinäisyydestä. Jotkut haluavat elää erakkona ja ovat siitä onnellisia, mutta jos yksinäisyys vaivaa, kannattaa miettiä, olenko tehnyt mitään itse sen eteen? Pyhännältäkin löytyy paljon tapahtumia ja kerhoja, joihin otetaan avosylin vastaan uusia ihmisiä. Pitää vain nähdä lähtemisen vaiva. Jos naapurisi pyytää sinua mukaan johonkin tai vaikka kahville, mene ihmeessä. Jos aina löytyy tekosyy tai jotain muuta, kohta kukaan pyydä. Tai soita kaverille ja sano, että nyt olisi kahvit tippumassa, parannettaisiinko vähän maailmaa.
Jokaisessa päivässä on jotain hyvää. Vanhetkaamme iloisesti ja elämästä nauttien!
Raili Turunen
Vanhus- ja vammaisneuvoston varapuheenjohtaja
Eläkeliiton Pyhännän yhdistyksen puheenjohtaja